Kako se najboljše pripraviti na varstvo vašega psa
Če morate zaradi službe, potovanja ali drugih obveznosti svejemu psu za nekaj dni najti nadomestni dom, je pomembno, da ga dobro pripravite na varstvo. Tako bo vaš ljubljenček pod manj stresom, vi pa boste lahko mirni, saj boste vedeli, da je vaš pes v varnih rokah. Pravilna priprava lahko pomaga, da bo vaš pes kar najbolje prenesel odsotnost in da bo izkušnja zanj čim bolj prijetna. Tukaj je nekaj ključnih korakov, kako se najbolje pripraviti na varstvo psa.
1. Izbira ustreznega varstva
Izbira pravega varstva je prvi in najpomembnejši korak pri pripravi na varstvo psa. Iščite nekoga, ki ima izkušnje z varstvom psov in se zna prilagoditi različnim vedenjskim značilnostim ter potrebam. Če se odločate za dnevno varstvo ali nočitev, preverite, kakšne izkušnje ima s psi in ali so priporočila drugih strank pozitivna. Če je mogoče, izberite nekoga, ki je že varoval vašega psa ali ima s podobnimi pasmami že veliko izkušenj.
2. Predhodno srečanje vašega kosmatinčka z ponudnikom varstva
Preden se odločite za določenega ponudnika varstva psov, je dobro, da se vaš pes z njim vsaj enkrat sreča. Organizirajte sprehod ali kratek obisk, da se pes navadi na novo osebo in okolje. Tako bo ob dejanskem začetku varstva manj stresa, saj bo oseba ki bo poskrbela za udobje in dobro počutje vašega kosmatinčka že nekoliko znan vašemu ljubljenčku. Če se pes dobro odzove na varuha, je to že dober znak, da bo izbira prava, prav tako pa bo bolje pripravljen na trenutek, ko ga pustite v varstvu.
3. Priprava osebnih stvari psa
Da bo vaš pes med varstvom čim bolj sproščen, mu pripravite osebne stvari, ki mu bodo v pomoč, da se bo počutil kot doma. Prinesite njegovo posteljico, odejo, ali priljubljeno igračo, saj mu bodo znani predmeti dajali občutek varnosti. Poleg tega poskrbite, da bo varuh imel dovolj hrane, ki jo vaš pes običajno je, saj sprememba prehrane lahko povzroči prebavne težave. Pripravite tudi sklede za hrano in vodo ter povodec, če je to potrebno.
4. Zagotovite potrebne informacije
Zagotoviti morate vse ključne informacije o psu, vključno z njegovimi prehranskimi navadami, urnikom sprehodov, morebitnimi zdravstvenimi težavami ali zdravili, ki jih pes potrebuje. Prav tako ga obvestite o vseh posebnostih vedenja, kot so strahovi, nagnjenost k pobegu ali agresivnost do drugih živali. Bolj kot bo ponudnik varstva informiran, bolj bo lahko poskrbel za varno in udobno bivanje vašega ljubljenčka.
5. Postopna priprava psa na odsotnost
Če vaš pes ni navajen biti ločen od vas, ga postopoma pripravite na odsotnost. Poskusite s krajšimi obdobji ločitve, na primer nekaj ur ali čez noč, da se pes navadi biti brez vas. To je še posebej pomembno pri psih, ki trpijo zaradi ločitvene tesnobe. Postopoma povečujte čas, ko je pes ločen od vas, da se privadi in tako zmanjšajte stres, ko bo moral biti dlje časa v varstvu.
6. Stik med varstvom
Medtem ko je pes pri varuhu, se dogovorite za rede stik, bodisi s telefonskimi klici, sporočili ali fotografijami. Tako boste imeli pregled nad tem, kako se pes počuti in ali so se pojavile kakšne težave. Tudi če gre vse gladko, je dobro vedeti, da je vaš pes v dobrih rokah, saj ste le tako lahko res mirni.
7. Prilagoditev po vrnitvi
Ko psa po varstvu pripeljete nazaj domov, mu omogočite nekaj časa za ponovno prilagoditev. Psi lahko ob vrnitvi domov pokažejo znake nemira ali utrujenosti, zato poskrbite za mirno okolje in počitek. Če se pes vede nenavadno ali kaže znake stresa, bodite potrpežljivi in mu dajte čas, da se znova privadi na običajno rutino.
8. Poskrbite za pozitivno izkušnjo
Nazadnje, poskrbite, da bo varstvo za vašega psa pozitivna izkušnja. Po vrnitvi ga nagradite s priboljški ali igro, da poveže varstvo z nečim prijetnim. Če ima pes dobre izkušnje z varstvom, bo ob naslednji odsotnosti bolj sproščen, saj bo vedel, da ga čakajo pozitivne stvari.